Yemek Tarifleri

Arabaşı Çorbası Tarifi

Arabasi-Corbasi-Tarifi

Arabaşı çorbası İç Anadolu bölgesine has geleneksel bir çorbamızdır. Lezzetli bir çorba olmasından dolayı sadece İç Anadolu’da değil diğer coğrafi bölgelerimizde de sofralarımızın tacıdır.

Genelde tavuk göğüs eti kullanılır fakat daha lezzetli bir çorba için tavuğun yağlı but kısımlarından da ilave edilebilir. Haşlanan tavuk eti lime lime edilir. Yapımında malzeme olarak 7 bardak su, 2 çay kaşığı salça, pulbiber, margarin, (20gr) limon, un ve isteğe göre bir tatlı kaşığı nane kullanılır. Margarin yerine tereyağı da kullanılabilir.

Hamuru

Tencereye 5 bardak su ile 1 çay kaşığı tuz katılır ve kaynatılır. Ayrı bir kabın içine 1 bardak un ve 2 bardak su katılır ve topaklanmaması için karıştırılır. Su soğuk olmalıdır. Elde edilen karışım, tencereye yavaşça dökülür. Kıvamını buluncaya kadar karıştırılır. Elde edilen hamur, yayvan bir kaba dökülür. Derin olmamalıdır. Mesela bir sini olabilir. 1 saat kadar buzdolabında bekletilen hamur, kare şeklinde kesilir.

Çorbası

Tencereye 1 çay kaşığı salça katılır ve sulandırılır. İçerisine tavuğun göğsü, tuz ve pul biber eklenir. Bir müddet pişirilir. Ayrı bir tavada margarin eritilir ve kavrulur. Daha sonra salça ve kırmızıbiber eklenir. Birkaç dakika kavrulur. Elde edilen karışım, tavukların üzerine ilave edilir. Birkaç dakika daha pişirildikten sonra çorba, kâselere alınır. İçerisine hamuru katılır. Hamuru önce ağza alınıp daha sonra çorba ile beraber de tüketilebilir. İçmeden önce limon sıkılır. Tuzuna, acısına bakılır ve gerekli ilaveler yapılır.

İç Anadolu Bölgesi’nde bu çorba içmenin ayrı bir kültürü vardır. Misafirliklerde bu çorbaya özel günler düzenlenir. Hamuruyla birlikte yenir. Çorba’nın hamurunu ilk kim sofraya düşürürse bir sonraki Arabaşı çorbası o hamuru düşüren kişinin evinde içilir. Bu çorba salçalı yapılabileceği gibi salçasızı da yapılmaktadır. Asıl özelliği özlü bir çorba olmasıdır.

Yorum Yap