Örgü Modelleri

Bal Peteği Örgüsünün Yapım Aşamaları

Bal Petegi Orgusunun Yapim Asamalari

Bu konumuzda bal peteği örgüsünün yapım aşamalarını sizlere detaylı olarak anlatacağız. Bal peteği örgüsü sayesinde çocuklarınıza çok güzel kazaklar, atkılar örebilirsiniz. Bu örgü tekniği sayesinde bebeklerinize rahatlıkla hırkalar  yapabilirsiniz. Yeleklerden tutunda battaniye dahi örebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz yerlere sizler karar verebilirsiniz. Bal peteği örgüsünün aşamalarını yaparken seçeceğiniz renk modelimiz üzerinde yer alan renk ile aynı olmak zorunda değildir. Renkleri sizler belirleyebilirsiniz.

Bal peteği örgüsü aşamaları şunlardır;

  1. 2 adet şiş yardımıyla bu işe koyuluyorsunuz. Kenar bir ilmek yapmaya koyuluyorsunuz. Kenar ilmek yaptıktan sonra iki adet ilmeği sağ şiş yardımıyla sağ tarafa çaprazlamanız gerekiyor.
  2. Sağ şiş tarafından sağ tarafa doğru çaprazladığınız ilmekleri, sol şiş tarafına almanız gerekiyor. Sol şişe alınan ilmeklerin düz bir şekilde örülmesi gerekmektedir.
  3. Yan tarafında yer alan iki adet ilmeğin sol şiş yardımıyla bu sefer sol tarafa doğru bir çaprazlanması gerekmektedir. Bu ilmeklerin ise sol şiş tarafından düz örülmesi gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken noktanın ise düz örülmeye son derece dikkat etmeniz gerektiğidir.
  4. Model tarafından gerçekleştireceğiniz arka sıraların ise ters örgü halinde örülmesi gerekiyor.
  5. İkinci sırada yer alan ve daha sonra yer alacak sıralarda ise birinci sıra üzerinde yer alan sağa çaprazlanan ilmeklerin sola, sola çaprazlanmış olan ilmeklerin ise sağ tarafa örülmesi petekler oluşturacaktır.

Yapım aşaması sırasında dikkat edilmesi gereken ise istediğiniz büyüklüğe göre petek kısmını yapmanız gerektiğidir. Petek kısmını daha büyük yaptığınız taktirde rahat bir şekilde battaniye örebilirsiniz. Küçük bir yelek örmek için daha ufak bir petek kısmı yapmalısınız. Bu şekilde aşamaları sizlere anlattığımız taktirde yaparsanız hiçbir sorun ile karşılaşmazsınız. Doğru ve eksiksiz yaptığınız taktirde resimdeki gibi bir model ortaya çıkacaktır.

Yorum Yap