Kendin Yap - DIY

Tekerlekli oyuncak kutusu

Tekerlekli-oyuncaklık

Evinizde bulunan temiz eski kasayı kullanışlı bir çocuk odası dekorasyonu için düzenlemek ister misiniz? Cevabınız evet ise birkaç malzeme ve birazda zaman ile çocuğunuzun odası için güzel bir oyuncak kutusu aynı zamanda üzerine oturulabilecek güzel bir sehpa yapacağız. Bunun için bize aşağıdaki malzemeler gerekecek.

Malzemeler:
– Kasa
– Kendi etrafında dönebilen tekerlekler
– 2 adet Kontrplak (Kasanın yüzeyi kadar büyüklükte)
– Vidalar
– Testere
– Kumaş
– Kumaş Zımbası
– İstediğiniz renk bir boya

Tekerlekli oyuncak kutusu

Tekerlekli-oyuncak-kutusu-(3)

Yapılışı:
Öncelikle eğer kasanız temiz değilse güzel bir boyamanız gerek. Boya kuruduktan sonra verniklerseniz de daha güzel bir görünüme sahip olur. Daha sonra kasanın dört bir tarafındaki fazla uzantıları testere ile kesmeniz gerekir. Her iki yüzeyinde düz olması lazım çünkü bir yüzeyi üste gelecek üstüne oturulabilecek diğer yüzeyi ise tekerlekler yerleştirilecek. Bu işlemi de yaptıktan sonra kontrplak’ın bir tanesini  alt yüzeye gelecek şekilde vidalar yardımı ile monte ediyoruz. Üste gelecek kontrplak’ı kumaş ile tamamen çevirdikten sonra üst yüzeye yerleştireceğiz. İsterseniz bu yüzeyin yumuşak olmasını isterseniz kontrplak ile kumaş arasına sünger veya benzeri malzeme sabitleyebilirsiniz. Bu gibi yumuşak malzeme kullanırsanız eğer kaymaması için yapıştırıcı kullanabilirsiniz.

Tam bir dikdörtgen olan kasamız için artık aşağı yüzüne gelecek yerlerin köşesine 4 adet tekerleği monte edeceğiz. Tekerleklerin sert plastik olmamasına zemin üzerinde ses yapmayacak ve zemine zarar vermeyecek şekilde yumuşak olmasına dikkat etmeniz iyi olur. Çünkü zeminde parke vb. malzeme var ise sert tekerlekler zarar verebilir.

İşte çocuk odası için yaptığımız kasadan yapılan tekerlekli oyuncak kutumuz hazır. Elinize sağlık…

Yorum Yap

3 Yorum