Kendin Yap - DIY

Gökkuşağı Renkli Kırlent Yapımı

Gökkuşağı Renkli Kırlent Yapımı

Hanımların vazgeçilmez hobilerinden biri olan örgü örmek aynı zamanda stres atmaya da yardımcı olur. Çeşitin çok olduğu ve yaptıkça yaratıcılığımızın geliştiği bu el emeği ürünler ile günlük hayatta kullanmaktan zevk alacağımız eşyalar yapabiliriz. Dantel örgülerin yanı sıra kış aylarında yün el işlerinin yapılması makbuldür. Dantel ile yapılabilecek ürünlerin kullanım alanı daha dardır. Fakat yün ip ile çeşitli örtülerin dışında;

– Bere
– Atkı
– Hırka
– Battaniye
– Kırlent kılıfı
– Patik – Çorap
– Mutfak önlüğü
– Yatak örtüsü
– Poşetlik
– ve Çeşitli aksesuarlar yapılabilir.

Resimdeki modelimizde ise bir kırlent anlatılmaktadır. Yapım aşamasında istediğiniz renkteki yünler ve kalın tığ kullanılır. İplerinizin kalınlığı tığ ile orantılı olmalıdır. Aksi takdirde tığ ipi kavrayamaz ve örme işlemi çok zorlaşır.

Modelimize başlarken kısa bir zincir çekip birleştiriyoruz. Bu birleşimden oluşan yuvarlağın üzerini 2’li trabzan ile dolduruyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken husus yuvarlağı doldururken trabzanları arttırarak gitmektir. 20 zincir ile başladıysak trabzanları arttırıp 30 trabzanlık bir yuvarlak oluşturuyoruz. Yuvarlağımız tamamlandıktan sonra ipimizi koparıp farklı bir renk ile devam ediyoruz. Bir önceki sırada kopardığımız ipin başladığı yere yakın bir şekilde ipimizi düğümlüyoruz. 2’li trabzan ile devam ediyoruz fakat çiçek şekli verebilmek için belirli aralıklar ile dolamadan batıyoruz. Bu işleme sık iğne denilir. tek bir sık iğne sonrası tekrar 2’li trabzan ile devam ediyoruz. yuvarlağı tamamladıktan sonra ipimizi koparıp, bir önceki sırada olduğu gibi farklı bir rengi yine bitirdiğimiz yuvarlağın başlangıç yerine yakın bir yerden düğümlüyoruz. Bu şekilde istediğimiz kadar ilerleyebiliriz. Burada kırlent yapılmak istendiği için, bir kırlent boyuna gelinceye kadar işlemi tekrarlıyoruz.

En son ipimizi de kopardıktan sonra karşımıza çok yaratıcı bir şekilde yapılmış modelimiz çıkıyor. Farklı yöntemler ile de yapılabilir. Sadece yuvarlaklar yapılarak da kırlent elde edilebilir.

Yorum Yap