Kendin Yap - DIY

Basit Örme Bileklik Yapımı

Basit Örme Bileklik Yapımı

Erkek – kadın, büyük – küçük farketmeksizin herkesin kullandığı aksesuarlar vardır. Zevkimize göre abartılı yada daha sade tarzda takılar kullanabiliriz. Nitekim bu takıları kendinizde yapabilirsiniz. Yaparken zevk alacağınız ve bir şeyler yaratma duygusunu yaşayacağınız bir başka hobi türü de takı tasarımıdır. Takı tasarımı oldukça geniş bir kavramdır. Çok fazla çeşitliliğe ve malzemeye sahiptir. Hemen hemen her malzemeden takı tasarlanabilir. Bu sektör özellik ile son 10 yılda patlama yaratmış durumdadır. Turistlerin ilgisini çeken takılar büyük kazanç sağlamaktadır. Özellik ile yılın hemen her mevsimi turist alan İstanbul\ Eminönü semtindeki takı modellerinin çokluğu görenleri hayrete düşürecek derecededir.

Basit yapıma sahip bileklikleri çoğaltıp kazanç elde edebilir, sadece kendinize özgü özel tasarımlar ile de bileklerinizi şımartabilirsiniz.

Örneğimizde ise basit bir örme bileklik modeli bulunmaktadır.

 Malzemeler;

  1. Mum ipi yada herhangi bir naylon kordon
  2. Arzuya göre boncuk
  3. Yine arzuya göre klips
  4. Kıskaç
  5. Takı halkası
  6. Karga burnu ( takı yapımında kullanılan küçük pense )

Öncelik ile bileğimize uygun boyutta 2 adet şerit kesiyoruz. 4 adet şerit ile de yapılabilir. Daha sağlam görünmesini sağlayacaktır.  Kestiğimiz şeritleri yan yana koyup uçlarından birleştiriyoruz. İsteğe göre ipleri birleştirdiğimiz yere klips takabiliriz.  İlk boncuğumuzu alıyoruz ve ipleri birbirine zıt bakacak şekilde boncuğa geçiriyoruz. Yani şeritlerden birini boncuğa geçirirken öbür şeridi de aksi yönünde boncuğa geçiriyoruz. Her adımda, bileğimizin boyuna göre işlemi tekrarlıyoruz. İstenilen uzunluğa ulaştığında ipimizi son boncuğumuzun üzerine düğümlüyoruz. Eğer ister isek buraya da halka ve kıskaç takabiliriz. Bu örme bileklik modeli her cinse uygun bir modeldir.

Yorum Yap