İğne Oyası Modelleri

Yaprak ve Çiçekli İğne Oyası Modelleri

igne-oyasi-beyaz-havlu-ornegi

Çeyizlerin kuşkusuz en nadide parçalarından biri olan iğne oyası, hem yazma hemde havlu kenarları için muhteşem bir seçimdir. Meziyet gerektiren iğne oyası modelleri görenlerde hayranlık uyandırıp, çeyizinizi özel kılar. Modelimizdeki iğne oyası ise yeni başlayanların dahi yapabileceği kolaylıktadır.

Öncelik ile yazmamızın kenarlarına küçük uzunluklarda zebralar yaparak başlıyoruz. Zebra, iğne oyası yaparken kullandığımız, düğüm atarak oluşturulan şekle verilen addır. Yazmamızı bu şekilde çevirdikten sonra asıl modele geçilebilir. Yazmamızın bir ucuna ipi düğümleyip, yaprağımız için gereken ilk zebramızı yapıyoruz. İlk sırada geçtiğimiz zebralardan biraz daha büyük bir zebra oluşturuyoruz. Her zebradan sonra ipimizi düğümlüyoruz. Düğüm ve zebra iğneye ipin dolanması ile yapılır. Daha sonra bu zebranın son bittiği yerden başladığı yeri kapsayacak şekilde bir zebra daha yapıp, bu işlemi zebra iç içe olacak şekilde gelene kadar tekrarlıyoruz.

Yaprağımız hazır olduktan sonra farklı bir renk ile çiçeğimize başlıyoruz.   Yapraktan birkaç zebra ileride ipimizi düğümlüyoruz. Tek bir zebra içine 3 zebra yapıyoruz. 3. zebradan yaprağın tepesine kadar ipimizi uzatıp düğümlüyoruz. Buradan geriye dönüp çiçeğe ulaşana kadar zebra düğümleri yaparak ilerliyoruz. Başladığımız noktaya ulaştığımızda çiçeğimizin kalan kısmını yapıyoruz. Bir başka seçenek olarak çiçeği tamamen bitirip, ipi çiçeğin tepesinden düğümleyip yapraktan çiçeğe kadar olan süreci ayrı bir şekilde yapabilirsiniz.

Havlu kenarlarına da uygulanabilecek olan bu model aynı zamanda çokta kibar bir görünüme sahiptir.

Yorum Yap