İğne Oyası Modelleri

İğne Oyası Farklı Zürafa Yapımı

Igne Oyasi Farkli Zurafa Yapimi

Bu konumuzda geniş çaplı bir şekilde İğne Oyası Farklı Zürafa Yapımı hakkında bilgi vereceğiz. 4 aşamalı bir anlatım olacak. Dikkatli ve iyi anlaşıldığı zaman bir daha okumanıza gerek kalmadan sürekli yapabileceğiniz taktikler bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler
iğne (orta boylu)
ip (polyester havlu kenarı, 50 numara)
oyayı yapacağınız kumaş
makas (bakış makası)

Anlatılan Modelin Resmi

# Aşama 1

Düğüm ve Zürafa Öncelikle ipi iğneye geçirelim. İpin çok uzun olmaması gerekir. Sonra resimdeki gibi ipimizin ucunu koyarak parmağımızı üzerine koyuyoruz. Sonra iğnemizi ipin altından geçirerek kumaşımıza saplıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta, ip her zaman resimdeki gibi iğnemizin üzerinde olmalı. Daha sonrada ipin iğneye geçirilmiş kısmını yukarı kaldırıp iğnenin altından geçirerek sağ tarafa doğru çekiyoruz. Ondan sonrada iğnenin sivri yerini tutup yavaş ve dikkatli bir şekilde çekiyoruz. İğne oyasının en önemli kuralı, düğümleri sıkı ve sert atmaktır. Sıkı düğüm atılmadan yapılan iğne oyaları, cansız kalacaktır. Sert görünümlü ve kolayca katlanmayan iğne oyaları istiyorsanız düğümleri sıkı sıkı atmalısınız ve de attıktan sonra düğümlerin gevşememesi için sıkıca tutmalısınız. Tutmak gerçekten çok önemli bir nokta. Çünkü eğer aşağıdaki gibi tutmadan çekersek ipi hem model bozulur hem de kumaşınız zarara uğrar. En doğru uygulama aşağıdaki resmimiz gibi olacaktır. Böylece modelimiz bozulmaz ve kumaş zarar görmez. Düğümleme işlemimizden sonra da iğneyi yapmış olduğumuz düğümün biraz ilerisine batırıyoruz. Yine aynı şekilde ipi iğnemizin üzerine getiriyoruz. Yalnız ipi iyice çekip yatırmayın. Yoksa zürafa güzel durmaz. İp biraz bombeli olmalı. Sonra yeniden ilk düğümde yaptığımız gibi iki ipi aynı anda tutup iğnemizin alt kısmından geçirerek sağ tarafa doğru çekiyoruz. Böylelikle ilk zürafamızı elde etmiş olduk. Bu şekilde işlemleri tekrar ederek gidiyoruz. Yine bıraktığımız mesafe kadar mesafe bırakıyoruz. Bura da mesafe çok önemli. Yoksa uyumlu bir görüntü oluşmaz ve biri küçük biri büyük olur. Belki ilk başlarda olmayabilir ama zamanla eliniz göz kararı alışacaktır. Zürafalarımız aşağıdaki resmimizdeki gibi sıkı ve bombeli olacaktır. Bu aşamaya çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu aşama iğne oyamızın temel aşamasıdır. Eğer temel sağlam olmazsa iyi bir iş çıkartamayız. İlk aşamamız burada bitti. Temelimizi attık. Şimdi ikinci aşamaya geçelim.

# Aşama 2

Dağ Yapımı Dört zürafa yapıyoruz. Ama siz yapacağınız dağın boyutuna göre zürafa sayısını arttırabilirsiniz. Sonra zürafalarımızı ters çeviriyoruz yani kumaşımızı döndürüyoruz. Dikkat ederseniz zürafaların bombeleri sağa bakmaya başladı. Sonra da en baştaki zürafamızın ortasından düğüm oluşturuyoruz. Düğüm yine her zamanki gibi sıkı olmalı. Yan taraftaki zürafaya da aynı şekilde düğüm yapıyoruz. Yan zürafaya geçerken oluşturduğumuz bombeler yine eşit büyüklükte olmalı. Sonra bu işlemi son zürafaya gelene kadar devam ettiriyoruz. Son zürafaya kadar geldikten sonra zürafaları yani kumaşı tekrar ön yüzüne çeviriyoruz ve yine zürafaların ortasına düğüm atarak ilerliyoruz. Gittikçe zürafalarımız azalacak. Sıra sıra son bir tane zürafa kalana kadar ortaya düğüm atıp en son ipimizi kesiyoruz. Dağımız bitmiş oldu. Sonra da yapmış olduğumuz bu dağın al kısmına düğüm atıyoruz. Aynı şekilde diğer dağları da yapıyoruz. Dağların güzel olması için püf noktalarımızı asla unutmuyoruz. Püf noktalarımız; düğümleri sıkı atmak, bombeleri eşit büyüklükte bırakmak ve ipi çekerken yani düğünlerken kumaşı parmağımızla bastırarak tutmak.

# Aşama 3

Ters Düğüm Öğrendiğimiz gibi bir zürafa yapıyoruz. Sonra iğneyi zürafadan geçiriyoruz. İğne üzerinde ip bulunmuyor ama en başta dediğimiz gibi düğüm olabilmesi için iğne üzerinde ip olması gerek. İpi sola doğru çevirip iğne üzerine getiriyoruz. Sonra yine bildiğimiz gibi ipimizi iğnenin altından geçirerek sağa yatırıyoruz. Ters düğüm zaten normal düğüm gibi görünür. Ama ters düğümdeki amaç kumaşı çevirmeden düğümlemektir. Sonra ipimizi biraz uzağına saplıyoruz. İpin üstte kalması gerekmektedir. Bu kısım son derece önemli olarak belirlenmiştir. Sonra yeniden düğüm yapıyoruz. İp yukardaki gibi bombeli geliyor iğnenin üzerine. Buda çok önemli bir noktadır. Sonrada yine aynı aşamalarla bunları devam ettiriyoruz. Eliniz alışması için bol bol pratik yapmalısınız.

# Aşama 4

Pırpır Tekniği Her zaman yaptığımız gibi bir zürafa yapıyoruz ve ters düğümle tekrar geri dönüyoruz. İpimizi iğneye yukarı da anlattığımız gibi doluyoruz. Siz pırpırın büyüklüğünün ne kadar olmasını isterseniz parmağınızı ona göre koymalısınız. Boyutu eğer ayarladıysanız hafif bir şekilde ipi çekerek düğümü oluşturuyoruz ve pişir şeklini aldırıyoruz. Sonra yapmış düğümü yanaştırıp iyice sıkıyoruz. Düğümü sıkarken düzgün ve hafif sıkmalıyız ki pır pır bozulmasın ve dik dursun. Son olarak da düğümümüzü tutarak ipi sıkıca çekiyoruz. Yine bu modelimizi de aynı şekilde devam ettirerek yapıyoruz.

Yorum Yap