İğne Oyası Modelleri

Havlu Kenarı ve İğne Oyası Kültürü

mavi çiçekli havlu kenarı

Vazgeçilmez örneklerden olan iğne oyası modelleri ile her alana renk katabileceğiniz gibi banyolarınızı da süsleyebilirsiniz. Çeşitli modellerin yer aldığı resmimizden ilham alarak, sizlerde çeyizlere yada kendiniz için yapabilirsiniz. Çeşitli ve farklı yöntemler ile uygulanabilen iğne oyası modelleri ile güzellikler yaratıp evlerinizde geleneği yaşatabilirsiniz.

Bilindiği üzere iğne oyası modelleri, çok eski zamanlardan beri Anadolu’da uygulanan bir el işi örneğidir. İğne oyası modelleri sadece Anadolu’da sınırlı kalamayıp, güzelliği ile farklı ülkerede ilham kaynağı olmuştur. Yurdumuza ve kültürümüze yakın olan milletler tarafınca da kullanılan iğne oyaları, yüzyıllardır geleneklerdeki yerlerini korumuşlardır. Ne zaman ve nasıl var olduğu tam olarak bilinmese de unutulmayan el emeği işler arasındadır. Özellik ile Çin gibi tarih boyunca yakın olduğumuz ülkelerde bile iğne oyası uygulanmaktadır. Maharetli hanımlarımızın kültürümüzü dış dünyaya da duyurabilecek kadar geleneklerine bağlı olması, el emeklerine önem verilmesi ve öğretmeye açık olması nedeni ile bu gün iğne oyası kültürümüzdeki yerini korumaktadır.

Yaygın kullanım alanı oluşturulabilen iğne oyaları çeşitli topluluklarca da kullanılmış olup bugün hala çeyizlerdeki variyetini sürdürmektedir. Sizleri her fırsatta çeşitli modeller ile tanıştırmaya çalışıp iğne oyası kültürünü yaşatmaya devam edeceğiz.

Resimlerde görmüş olduğunuz gibi sizler için 4 ayrı havlu kenarı modeli sergiledik. Bu modellerden istediğiniz yere uygulayıp çeyizlere koyabilirsiniz. Genç kızlarınızı iğne oyası kültüründen mahrum bırakmayıp, onlara bu güzellikleri öğretebilirsiniz.

Yorum Yap