İğne Oyası Modelleri

Değişik İğne Oyası Modelleri

2017-igne-oyasi-modelleri

İğne oyası yapımı Anadolu da çok eskilerden beri var olup nasıl ortaya çıktığına dair kesin bir bilgi bulunamamıştır. Ancak her modelin farklı bir anlamı olduğu bilinmektedir. Keloğlan, kaynana dili, hercai menekşe, sinek kanadı, karınca vs. daha bir çok şekilde adlandırılmış modelleri vardır. Öyle ki iğne oyası özel dersleri bile verilmektedir. Model sayısı çok fazla olup öğrenilmesi zaman gerektiren bir el sanatıdır. Kavrayabilmek için pratik yapılmalı ve en kolay iğne oyası modellerinden başlanılmalıdır.

Çok eskilerde ipek ip ile yapılan iğne oyası günümüzde naylon ipler ile yapılmaktadır. Havlu ve tülbent kenarlarına uygulanabileceği gibi keten ve Şile bezi gibi kumaşlarda da kullanılabilir. Özellik ile keten kumaşa yapılan iğne oyası modelleri daha canlı durmaktadır. Masa örtüsü, vitrin takımları, çeyiz için yastık kılıfı ve çarşaf kenarlarına uygulanabilir. Her modelin kendine göre zorluğu olduğu için, uygulanacak olan kumaşı hangi amaç için kullanacağımız önemlidir. Örneğin yazma kenarında kullanılan abartılı bir gül modeli zarifliğin dışına çıkar ve kullanışsız hale gelir.

Hediye olarak da tercih edilebilir. Böylelikle hem kıymetli bir tercih olup hemde karşı tarafa verdiğiniz önemi belirtebileceğiniz emek gerektiren bir el emeğidir. Ayrıca iğne oyası yapıp satılabilir ve kazanç sağlanabilir. Diğer el işlerinin yanı sıra daha uğraş gerektirdiği ve herkesin bildiği bir el işi olmadığı için kazancıda buna paralel olarak yüksektir.

Yorum Yap