Havlu Kenarı Modelleri

Kelebek Desenli Havlu Kenarı Yapılışı

Kelebek Desenli Havlu Kenari Yapilisi

Havlu kenarları yapılışı sırasında genel olarak desenler ön plana çıkmaktadır. Hanımların genel olarak rahatlamak ya da stres atmak adına yaptığı bu desenler ile havlular daha güzel görünecektir. Kelebek desenli havlu kenarı yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalarına ve bütün yapım aşamalarını sizlere anlatacağız.

Yapım Aşamaları

  1. Kelebek desenli havlu kenarı yapım aşamasında ilk olarak 30 adet zincir çekmeniz gerekmektedir. Zincirleri çekip geriye dönüp 2 yuva yapmanız gerekiyor.
  2. Daha sonra yapmanız gereken ise 5 zincir çekip ve köprü yapmanızdan geçecektir.
  3. Bu işlemler sonra ise yapmanız gereken 5 adet yuva yapmanız gerektiğidir.
  4. Dönüşte ise ilk yuvanın içine tam olarak 4 adet trabzan örmeniz gerekiyor. Bu işlemden sonra ise 4 yuva daha yapıp, köprünün ortasına ise 1 kare de batıp çıkmak üzerine 3 adet zincir çekmeniz gerekiyor. Tekrar aynı halde 3 adet zincir çekip 2 adet daha yuva yapmalısınız.
  5. 2 adet yapılan yuva ile köprü havlu kenarının temeli olacaktır. Bu işlemler hep aynı şekilde ilerleyecektir.
  6. Havlunun baş ucunu örmeniz gerekiyor. Daha sonra ise 3 yuva ile 4 adet trabzan örmelisiniz. Bu işlemler sonra ise 4 adet zincir çekmeniz gerekiyor. Zincirleri çekerken bir önceki dolgunun üstüne batarak ileride yapacağımız bir yuvaya hazırlık yapıyoruz.
  7. Dönüş sırasında ise bir önceki yuvaya ait bir dolgu yapmamız gerekiyor. Bu halde 2 adet yuva yapıyoruz. Bu sırada havlunun sabit olan kısmı örmemiz gerekiyor.
  8. Dönüşte yapılması gereken tek yuva ördükten sonra diğerine dolgu yapılması gerekmektedir. Sonra ise 4 adet zincir ile sırada olan dolgunun üzerine batmak gerekiyor. Bu sırada bir köprü oluşmaktadır. Köprüye tam olarak 3 adet dolgu, 4 adet zincir yapılmasının yanında 3 dolgu, 4 adet zincir ve 3 dolgu ile örelim. 7 adet zincirin geçirildiği bu kısımda diğer tarafa da aynı şekilde örgüyü yapmalısınız. Bu şekilde havlunun baş kısmı tamamlanmış olur.
  9. Bu şekilde örnekleri tekrar etmeniz gerekiyor.
  10. En son hamle olarak ise renkli olan ipleri dolgular üzerinden geçirmek gerekiyor. Bu sırada zincir ile orta mevkide yer alan zincirler toplanılması gerekiyor. Toplanılması ile kelebek modeli ortaya çıkmış oluyor.

Anlatılan Model Resmi

Yorum Yap